Oczko wodne w ogrodzie – Co będzie potrzebne? Skład budowlany Bielsko

materiały budowlane do oczka wodnego

Spis treści:

Chcesz urozmaicić swoją przestrzeń w ogrodzie? Zastanawiasz się nad budową oczka wodnego? To świetny pomysł! Coraz większą popularność zdobywają małe zbiorniki wodne na działkach. Dodają uroku, uzupełniają przestrzeń, a także nawilżają powietrze, dzięki czemu jest rześko i świeżo. Widok wody uspokaja oraz wprawia w dobry nastrój, a w upalne dni daje ukojenie. Dodatkowo działa niczym magnes na kurz i pyłki dlatego, jeżeli jesteś podatny na niesforne alergie, to będzie idealne rozwiązanie dla Ciebie! Skład budowlany Bielsko pokieruje Cię, jak krok po kroku stworzyć zjawiskowe oczko wodne w Twoim ogrodzie.

Budowa oczka wodnego – od czego zacząć? Wynajęcie koparki Bielsko

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca. Oczywiście wiemy, że oczko wodne najlepiej prezentuje się w przydomowym ogrodzie wraz z liczną roślinnością lub w przeznaczonej na to strefie relaksu. Jednak należy wziąć pod uwagę czy pod wybranym przez nas miejscem nie przebiega ziemna instalacja gazowa, elektryczna, wodociągowa czy kanalizacyjna.

Jeśli idealny punkt został już wybrany, możemy przejść do wykopu ziemi. Najbardziej polecamy skorzystanie z usługi wynajęcia koparki lub minikoparki – jest to zdecydowanie szybsze i dokładniejsze rozwiązanie. W przypadku, gdy masz problem z wykopaniem terenu pod oczko wodne, możesz zlecić to zadanie nam! W naszej ofercie znajduję się możliwość wynajmu mini koparka Bielsko, która sprawdzi się nawet na małych powierzchniach. Kolejnym krokiem jest wybór kształtu oczka wodnego, polecamy wybierać niestandardowe łuki i wielkości oraz unikanie symetrycznych kształtów, ponieważ uzyskujemy wtedy wizualnie większą powierzchnię wody.

Interesuje Cię wynajęcie koparki Bielsko? W naszym składzie budowlanym znajdziesz sprzęt potrzebny do robót ziemnych. Zadzwoń +48 33 812 22 22

Jak przygotować podłoże oczka wodnego? Skład budowlany Bielsko

Dziura wykopana, więc co dalej? Czeka nas kolejne zadanie — musimy odpowiednio przygotować podłoże oczka wodne. Jako skład budowlany polecamy wysypać powierzchnie piaskiem, gliną lub wyłożyć geowłókniną,  pozwoli to zapobiec uszkodzeniom oraz wszelkim dziurom spowodowanym przez ostre kamienie. Dodatkowo unikniemy problemu wyrastających roślin i chwastów. W naszym składzie budowlanym Bielsko posiadamy piasek podsypkowy gatunku II, który ma funkcję stabilizującą oraz idealnie sprawdzi się pod folię.

Po odpowiednim dobraniu miejsca musimy zaopatrzyć się w niezbędne produkty, bez których nie da się obejść. Pierwszym materiałem, który będziemy kłaść, jest folia do oczek wodnych, na którą należy wysypać drobny żwir 2-8 mm lub żwir 8-16 mm na dno. Kolejnym i ostatnim etapem jest napełnienie przygotowanego stawu wodą i przejście do zewnętrznego ozdabiania zbiornika wodnego.

Jakich kruszyw do ozdoby użyć? Kruszywa budowlane Bielsko

Wybór kruszywa jest zadaniem z pozoru łatwym, ale istotnym. Będzie on pełnił funkcję wizualną, dlatego nie możemy kupić przypadkowego rodzaju. W naszym składzie budowlanym Bielsko posiadamy duży wybór różnych rodzajów kruszców, natomiast do uzupełnienia oczka wodnego najlepiej sprawdzi się:

– Żwir 16 – 32 mm – charakteryzuje się znakomitą odpornością w kontakcie z wodą, dlatego idealnie się nada, aby wysypać nim dno oczka wodnego.

– Grys 2 – 8 mm – często wykorzystywany jest jako kamień ozdobny, do tego figuruje jako drobne kruszywo – tak więc surowiec można wykorzystać również do obłożenia powierzchni dna oczka.

– Żwir 32 – 64 mm –  stosowany jest głównie do dekoracji i taką rolę spełni również w przypadku stawu. Kamienie posiadają niezwykłe kształty, które ozdobią nasz ogród i nadadzą elegancji.

– Kamień łamany 150 – 500 mm – bryłkę skalną także można użyć jako ozdoby, a różni się od poprzedniej tym, iż ten rodzaj przypomina bardziej odłamek głazu, a żwir 32-64 mm ma zaokrąglone brzegi.

Czym uzupełnić oczko wodne?

Najprzyjemniejsza część w tworzeniu stawu, czyli dekorowanie. Oprócz kruszyw budowlanych dobrze jest uzupełnić staw drobną roślinnością. Jednak musisz wiedzieć, iż nie powinno sadzić się przypadkowych kwiatków. Do oczek wodnych dobrze się wpasuje roślinność wodna tj. lilie wodne, pałki wodne czy irysy. Poza pięknym wyglądem zaopatrują jeziorko w tlen, jak też redukują nadmiar substancji odżywczych. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością, zbyt duża liczebność kwiatów może zakłócić estetykę. Jeżeli chcesz nadać Twojemu ogrodowi romantycznego klimatu, możesz dołączyć również światełka otaczające oczko wodne.