Kruszywa budowlane w Twoim ogrodzie – ogrodzenia gabionowe

mieszanka kruszyw do ogrodzeń gabionów

Spis treści:

Temperatura za oknem zachęca do spędzania czasu na łonie natury. W wolnej chwili oglądamy, jak kwitną kwiaty oraz dojrzewają owoce. Słoneczne popołudnia spędzamy w zielonych ogrodach, które dają nam ciszę oraz radość. Zakres wolnego, wakacyjnego czasu możemy wykorzystać, wykonując ogrodowe renowacje. Coraz większą popularnością cieszy się moda na wykorzystanie kruszyw budowlanych do ozdoby ogrodów lub tarasów. Elementy z naturalnych kruszyw dodają przestrzeni charakteru oraz nowoczesnego wyrazu. Wśród żwiru i dolomitów królują właśnie wypełnione kruszywem gabiony – Czym są i gdzie możemy je spotkać?

Co to jest gabion ?

Gabionem nazywamy duży kosz bądź klatkę, wykonaną z metalowej siatki.  Do wypełnienia możemy zastosować tłucznia, gruz, drewno lub nawet szkło. W naszym składzie budowlanym w Bielsku można również nabyć specjalnie przygotowaną mieszankę do gabionów. Należy pamiętać, aby rozmiar i kształt oczek w siatce dobrać do materiału, który będzie wypełniał kosz. W przypadku szkła bądź gruzu najlepszym wyborem będzie siatka o oczkach 10 × 2,5 cm, natomiast w wypełnianiu z drewna i mieszanki kruszyw można pozwolić sobie na wielkość 10 × 10 cm. Budowa segmentu gabionowego opiera się na zakupie gotowej już konstrukcji z siatki oraz wypełnieniu jej kruszywem.

Ogrodzenia gabionowe – Kruszywa budowlane Bielsko

Gabiony są od długiego czasu stosowane do umacniania skarp, nasypów, wałów oraz innych budowli ziemnych. Od niedawna zyskały znaczną popularność w przestrzeni publicznej i przydomowych ogródkach. Początkowo konstrukcje z gabionów były stosowane jako ogrodzenia wokół posesji, świetnie odgradzały ulice od domowego zacisza. Dodatkowo pozwalają uniknąć spojrzeń przechodniów oraz sąsiadów, zapewniając ochronę naszej prywatności. Możemy dostosować wielkość oraz szerokość ogrodzenia do naszych możliwości, a dzięki zastosowaniu dowolnego wypełnienia, styl naszego domu i ogrodu zostanie spójnie zachowany.

Wyposażenie ogrodowe z gabionów

Trzeba przyznać, że ogrodzenia z gabionów musiały zrobić ogromne wrażenie, skoro styl pokrył również inne wyposażenie ogrodowe. Z metalowej siatki zaczęto wytwarzać kształty, które będą spełniać funkcję ławek, stolików czy donic. Dzięki temu można zaprojektować całą przestrzeń z wykorzystaniem kamiennych ozdób, zachowując spójność w wyglądzie. Jeśli posiadamy większy metraż zielonej przestrzeni, możemy pokusić się również o wykonanie gabionowych osłon na kosze, grilli czy studni.

Gabiony w ogrodzie — zalety

Wiemy, że wybór kamiennych ogrodzeń czy wyposażenia jest dosyć niekonwencjonalny, lecz zapewniamy, że szereg zalet, jakie posiada za sobą to rozwiązanie przekonana wszelkich przeciwników.

  • Ogrodzenia gabionowe zapewniają skuteczną izolację akustyczną. Dzięki kamiennej warstwie, hałasy uliczne nie będą przenikać do naszego podwórka, w tak dużym stopniu.
  • Ogrodzenie z kamienia zapewnia wysoki stopień komfortu oraz prywatności. Możesz zbudować ogrodzenie gabionowe w taki sposób, by nikt nie był w stanie, naruszyć twojej prywatności.
  • Charakterystyczny wygląd upiększy twój ogród w wyjątkowy sposób
  • Elementy powstałe z kruszyw budowlanych będą służyć przez wiele lat. Mieszanka do gabionów dzięki swoim wysokim właściwościom odporności na warunki atmosferyczne zapewnia trwałość na lata
  • Gabiony pasują zarówno do nowoczesnej oraz do tradycyjnej architektury. Świetnie nadają się do odnawiania ogrodzeń i wyposażenia.
  • Korzystając ze stalowo-kamiennych ogrodzeń żyjemy w zgodzie z naturą. Do wypełnienia gabionów można wykorzystać naturalne materiały jak żwir, bazalt lub drewno.
  • Gabiony są uniwersalne oraz szybkie w instalacji. W każdej chwili można zmienić wygląd ogrodzenia, wymieniając wypełnienie na inny kruszec.