Kruszywa dolomitowe w budownictwie – skład budowlany Bielsko

Kruszywa budowlane Bielsko

Kruszywa budowlane to nieodzowny element każdego rodzaju budownictwa, niezależnie czy jest to budowa dróg, czy wieżowca. Nasza oferta opiera się między innymi na kruszywach dolomitowych. Co to takiego? Kruszywa Dolomitowe pochodzą ze złóż naturalnych dolomitu. Świetnie nadaje się jako podbudowa pod kostkę brukową, parkingi, dodawane jest też do tynków czy mieszanek betonowych. Dobrej jakości kruszywo gwarantuje solidną hydroizolację. Wyróżniamy wiele rodzajów kruszywa i warto dowidzieć się więcej o jego wykorzystaniu w budownictwie, ale i przemyśle czy ogrodnictwie. W składzie budowlanym Bielsko możemy wyróżnić kilka dostępnych kruszców budowlanych z zakresu dolomitów i są to: grys, kliniec, tłuczeń oraz kamień łamany. Zapraszamy do zapoznania się bliżej z ich zastosowaniem oraz specyfikacją.

Gdzie stosowany jest grys? Kruszywa budowlane Bielsko

Skład budowlany Bielsko oferuje grys o średnicy od 2 do 8 mm. To kruszywo dolomitowe świetnie odnajduję się w mieszankach betonowych przeznaczonych do stosowania w budynkach, drogach i innych obiektach budowlanych. Dodatkowo grys jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów do wykonania podsypki pod kostkę brukową i powierzchniowych utrwaleń stosowanych na drogach. Warto również wiedzieć, że grys 2-8 mm to kruszywo stosowane do niezwiązanych i związanych hydraulicznie materiałów stosowanych w obiektach budowlanych i przy budowie dróg. Wygląd grysu posiada swój wyjątkowy i interesujący urok, dlatego sprawdza się również jako element dekoracyjny ogrodów i świetnie komponuje się z zielenią. Można dzięki niemu tworzyć ogródki skalne, ale i wypełniać nim przydomowe alejki. Będzie odpowiedni do podsypywania krzewów, dzięki czemu nie będą zarastały chwastami.

Kliniec — czym charakteryzuje się ten materiał budowlany? Skład budowlany Bielsko

W naszym składzie posiadamy najwyższej jakości kruszywa budowlane Bielsko, jednym z nich jest kliniec. Dzięki szerokiemu zastosowaniu kruszywo dolomitowe stało się jednym z najpopularniejszych materiałów w budownictwie. Kliniec może być wykorzystywany do budowy dróg, utwardzania powierzchni, wytyczania ścieżek oraz podjazdów. Największą jego zaletą jest niezwykła trwałość, co sprawia, że świetnie sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Co jeszcze sprawia, że jest on tak ceniony?

Kliniec posiada ostro zakończony kształt kamieni, przez co podczas wysypywania tworzą one ze sobą ściśle przylegające, zaklinowaną konstrukcję. Oprócz tego kliniec jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, jest w stanie udźwignąć duży ciężar, mechaniczne uszkodzenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.  W składzie budowlanym Bielsko posiadamy wyselekcjonowany kliniec o średnicy 6-20 mm oraz kliniec 16-31,5 mm.  Warto wiedzieć, gdzie należy zastosować daną wielkość kruszywa, ponieważ kliniec 6-20 mm sprawdzi się do wypełnienia dróg asfaltowych, jako materiał odsączając wodę w rowach, w opaskach drenarskich oraz jako utwardzenie terenów grząskich. Natomiast kliniec 16-31,5 mm sprawdzi się w wiertnictwie, hydroizolacji oraz jako utwardzenie placów budowy.

Poszukujesz trwałych i dobrych jakościowo materiałów budowlanych? Odwiedź skład budowlany Bielsko! Posiadamy szereg sprawdzonych kruszyw budowlanych oraz możliwość wynajęcia sprzętu do robót ziemnych. Sprawdź naszą ofertę i zadzwoń +48 33 812 22 22

Tłuczeń — co warto o nim wiedzieć i gdzie się sprawdza? Kruszywa budowlane Bielsko

Jednym z kruszyw dolomitowych jest tłuczeń, który powstaje z pierwszego kruszenia skał gruboziarnistych. Warto skupić się na teksturze oraz kształcie tego kruszywa. Tłuczeń posiada szorstką powierzchnię oraz nieregularne kształty, dzięki czemu ma doskonałą przyczepność do betonu, w którym pełnij rolę wypełniacza. Dodatkowo ostre i chropowate części dobrze przylegają do siebie, tworząc spójne i stabilne podłoże pod asfalt.

W składzie budowlanym Bielsko posiadamy tłuczeń 31,5-63 mm, który podobnie jak kliniec sprawdza się do utwardzania placów budowy czy parkingów, a także podjazdów. Podbudowa wykonana z tłucznia ma za zadanie zapobiegać odkształcaniu się nawierzchni oraz odprowadzać gromadzącą się wodę. Tłuczeń stosuje się go także do wzmacniania korpusów dróg, czy nasypów kolejowych. Jest nienasiąkliwy, odporny na warunki atmosferyczne, a także substancje chemiczne. Ma też wysoką odporność na ścieranie jak wszystkie kruszywa dolomitowe.

Do jakich prac odpowiedni będzie kamień łamany 120-350 mm?

Wzmocnienia wymagają także nadbrzeża, koryta rzeczne czy cieki wodne. Tutaj doskonale sprawdza się kamień łamany o średnicy od 120 do 350 mm. Często potrzebny jest też niezbyt drobny materiał do wypełnienia fundamentów i w tym przypadku to kruszywo dolomitowe także się sprawdzi. Jeśli jest konieczność budowy murów oporowych, to warto wykorzystać właśnie kamień łamany tej wielkości. Przy odsączaniu gruntów wodnych również będzie niezawodny. Kruszywa budowlane Bielsko to między innymi tego rodzaju materiał wysokiej jakości. Kamień łamany można wykorzystać także do wypełnienia ogrodzeń gabionowych, które są coraz popularniejsze. Taki gęsto ułożony materiał gwarantuje znaczące ograniczenie hałasu, a także zapewnia wysoki poziom prywatności, zatrzymuje też lotne zanieczyszczenia. Stosowanie tego rodzaju ogrodzeń polecane jest zwłaszcza przy drogach o średnim i dużym natężeniu ruchu.

Kamień łamany 150-500 mm i jego zastosowanie

Największym spośród dostępnych kruszyw dolomitowych jest kamień łamany 150 do 500 mm. To kruszywo znajduje wiele zastosowań w branży budowlanej, między innymi służy do budowy dróg czy torów kolejowych. Kamień łamany 150-500 mm to materiał mocny i odporny na uszkodzenia i naprężenia, jest on również odporny na działanie niskich temperatur. Kruszywa używa się do wypełniania fundamentów budowli, do wykonania murów oporowych oraz do umacniania skarp. Kamień łamany 150-500 mm sprawdzi się także jako podbudowa i wypełnienie fundamentów. Warto zwrócić na nie uwagę podczas tworzenia aranżacji terenów przydomowych i ogrodowych, ponieważ świetnie sprawni się przy budowie skalniaków lub jako wystrój ścieżek ogrodowych.

Podczas szukania odpowiednich kruszyw budowlanych musimy odpowiednio się przygotować. Warto zdobyć wiedzę dotyczącą właściwości oraz przeznaczenia materiałów i kruszyw. Jeśli potrzebujecie pomocy z wyborem, możecie zgłosić się do naszego składu budowlanego Bielsko, gdzie pomożemy Wam wybrać najlepszy materiał budowlany. Zapraszamy 43-300 Bielsko-Biała, ul. Bukietowa 7