Najważniejsze informacje o piasku. Tego jeszcze nie wiedziałeś!

piasek bielsko

Mimo że dwudziesty pierwszy wiek rozkręca się na dobre, a rozwój technologii staje się coraz bardziej dynamiczny, to pewne sprawy pozostają niezmienne. Podstawowa technologia wznoszenia nowych budynków — zarówno liczących setki metry drapaczy chmur, jak i domów jednorodzinnych ciągle wymaga zastosowania kombinacji stali i betonu. Składnikiem każdej z betonowych mieszanek jest składnik niepozorny, a mianowicie piasek. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to on decyduje o jakości i trwałości powstających konstrukcji. Materiał ten spotykany na każdej budowie występuje w wielu rodzajach, a każdy z nich posiada inne zastosowanie. Planując budowę, nie trzeba być oczywiście ekspertem w tej dziedzinie, ale parę rzeczy warto zgłębić, aby wiedzieć, czego szukać i o co pytać.

Piasek 0-2mm płukany — nowe drogi, zaprawa i piasek do piaskownicy.

To bardzo uniwersalne kruszywo o wielu zastosowaniach. Jest używany przy budowie dróg, czy choćby nasypów kolejowych. Z uwagi na swoją czystość i gradacje świetnie nadaje się do tynków i zapraw — w tym posadzkowych. Można go również użyć w mieszance betonowej. Sprawdzi się jako materiał do fugowania kostki, zarówno betonowej, jak i granitowej — nie trzeba się tu martwić o żadne zanieczyszczenia materiału. Kruszywo to stosuje się też w celach dekoracyjnych, jak choćby usypanie małej plaży w ogródku. Piasek 0-2mm świetnie sprawdzi się też jako piasek do piaskownicy dla naszych pociech.

Piasek podsypkowy gatunek II – kruszywa budowlane Bielsko

Często nazywany również piaskiem zasypowym. Kolejny z piasków płukanych, czyli takich, które są wydobywane ze złoża bezpośrednio przez wypłukiwanie, a następnie suszone. Służy on do obsypywanie fundamentów, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Zasypuje się nim też wszelkiego rodzaju przyłącza z mediami, czy rury kanalizacyjne. W infrastrukturze najczęściej używany jak podsypka pod płyty chodnikowe oraz kostkę brukową. Przy wszystkich tych zastosowaniach uwydatnia się jego działanie stabilizujące, które pozwala nam choćby nie potykać się na płycie chodnikowej.

Piasek budowlany – niezbędnik na każdej budowie

To kruszywo o wielkości ziarna do 4mm, bez którego nie może obejść się żadna budowa domu, czy choćby zwykłe wymurowanie podjazdu. Piasek budowlany to obok żwiru i cementu, podstawowy składnik mieszanek betonowych. Ma on ogromny wpływ na finalną jakość naszej zaprawy, wylanego fundamentu, czy też razem ze stalowym zbrojeniem – stropu. Prędzej czy później skorzystanie z niego staje się niezbędne na każdej budowie. Używa się go również w produkcji prefabrykatów betonowych, takich jak pustaki, bloczki i belki. Jest potrzebny także do tworzenia murków ogrodzeniowych.

Piasek budowlany w mieszankach betonowych

Ciągle dość często stosowane jest wykonywanie betonu wyłącznie z piasku, cementu i wody. Podejście takie sprawdzi się z pewnością w konstrukcjach, które nie będą przenosiły zbyt dużych obciążeń. W przypadku wykonywania kompozytu stali z betonem – żelbetu, np. żelbetowe słupy i zbrojone stropy, najczęściej stosuje się obok piasku domieszkę grubszego żwiru, który lepiej przenosi występujące obciążenia. Odpowiednio sterując udziałem procentowym piasku, żwiru, cementu i oczywiście wody, otrzymamy beton o innej klasie. Aby uzyskać beton o wymaganej klasie i wytrzymałości najlepiej będzie skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie, sprawdzona betoniarnia zagwarantuje nam wysokiej jakości beton o określonych parametrach.

Piasek budowlany do zapraw murarskich i tynkarskich – skład budowlany Bielsko

Do zaprawy nada się kruszywo o właściwie każdym rozmiarze ziarna do 4 mm. Nie musimy być tu specjalnie szczegółowi, o ile nasza zaprawa nie będzie służyła do rzadko spotykanych zastosowań. Jeśli nasz projekt jest jednak nietypowy, to warto zasięgnąć opinii eksperta. Wykonanie tynku może być już nieco bardziej skomplikowane. Zależy to od tego, jaką powierzchnię chcemy uzyskać. Im piasek w zaprawie będzie grubszy, tym powierzchnia stanie się bardziej chropowata. Jeśli zależy nam na powierzchni gładkiej, wtedy należy użyć piasku o mniejszej gradacji np. Piasek 0-2mm. Przy wykonywaniu takich prac, należy być pewnym, że ten używany przez nas posiada odpowiednią czystość, która mieści się w wymaganej normie.

Piasek budowlany — inne zastosowania

Piasek budowlany to nie tylko plac budowy. Stosuje się go również jak domieszkę gleby przy sadzeniu roślin w miejscach, gdzie podłożu potrzebna jest większa przepuszczalność. W przydomowym ogrodzie możemy go użyć choćby do stworzenia ścieżek między uprawami lub w celach dekoracyjnych np. w naszym oczku wodnym lub skalniaku. Wiele jego zastosowań ciągle czeka na odkrycie.

Poznaj kruszywa budowlane oraz piaski w składzie budowlanym w Bielsku-Białej. Zadzwoń pod numer +48 33 812 22 22 lub napisz do nas biuro@gebala.com.pl

Odpowiednie składowanie piasku. Kruszywa budowlane Bielsko

Niemały wpływ na jakość tego kruszywa ma odpowiednie jego magazynowanie. Nieprawidłowe jego przechowywanie doprowadzi do pogorszenia jego właściwości. Najistotniejsze jest zabezpieczenie go przed wilgocią i mieszaniem się z innymi materiałami, nawet takimi jak inne rodzaje piasku. Sortowanie i przesiewanie piasku na odpowiednie frakcje to bardzo istotny etap nadawania mu odpowiedniej jakości, a jego wymieszanie spowoduje cofnięcie tego procesu. Piasek powinniśmy przechowywać też na twardej, jednolitej powierzchni. Na składach budowlanych jest on przechowywany w specjalnych pryzmach z zachowaniem odpowiedniego kąta stoku dla każdego z materiałów. Dobrym rozwiązaniem na uniknięcie takich komplikacji jest zamawianie takiej ilości danego piasku, jaką potrzebujemy i będziemy w stanie zużyć w odpowiednio krótkim czasie.

mieszanka kamieni do gabionów

Zanieczyszczenia w piasku — czy jest się czym martwić?

Dopuszczalne zanieczyszczenie w piasku to odpowiednio: 0.1% dla piasków pierwszego gatunku i 0.2% dla gatunku drugiego. Jest ono bardzo istotne, szczególnie przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju tynków, a poważna domieszka niechcianych składników może osłabić nawet betonowe konstrukcje. Poza tym, jeśli płacimy za piasek danego rodzaju, to chcielibyśmy właśnie ten rodzaj otrzymać. Zakupu należy więc dokonywać w sprawdzonym składzie budowlanym, którego kruszywa są odpowiedniej jakości. W przypadku zakupu kruszyw budowlanych w Bielsku-Białej, w składzie Gębala można być spokojnym o odpowiednią jakość towaru.

Kruszywa budowlane Bielsko — gdzie kupić? Odpowiedni skład budowlany Bielsko.

Szukając składu budowlanego w Bielsku-Białej, warto zwrócić uwagę na usługi naszej firmy. Na tym składzie budowlanym znajdziemy wszystkie materiały stosowane w budownictwie na szeroką skalę.
Szeroka oferta kruszyw budowlanych pozwala kupić wszystkie nam potrzebne towary za jednym zamachem. Bez potrzeby długiego przeszukiwania Internetu i szukania wiarygodnych opinii. Wszystkie materiały są też wysokiej jakości i nie sprawią niespodziewanych problemów przy realizacji projektów — zarówno tych przydomowych, jak i wielkogabarytowych konstrukcji. Sprawdźcie nasz skład budowlany Bielsko i poznajcie bogatą ofertę kruszyw budowlanych.