Rodzaje kruszyw budowlanych oraz ich zastosowanie

kruszywa budowlane dostępne w składzie Gębala

Spis treści:

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kruszywa budowlanego. Każde z nich charakteryzuje się konkretnymi właściwościami i różnym zastosowaniem. Niektóre kruszywa mogą być wykorzystywane do budowy nawierzchni drogowej, inne – do produkcji betonu albo dekoracji ogrodu. Skład budowlany Gębala przybliża rodzaje kruszywa budowlanego i wyjaśnia, kiedy używa się każdego z nich.

Kruszywa budowlane – rodzaje i właściwości piasku Bielsko

Jednym z podstawowych kruszyw budowlanych jest piasek. Można używać go do przygotowywania zapraw, jako składnik betonu albo do wyrównania terenu po skończonej budowie, a konkretnie:

 1. Piasek 0-2 mm płukany ma szerokie zastosowanie na placu budowy i w trakcie prac wykończeniowych. Jest czysty i drobny, dlatego świetnie sprawdza się jako składnik nie tylko betonu i zapraw murarskich, lecz także tynków i posadzek. Może być wykorzystywany nawet w dziecięcych piaskownicach.
 2. Piasek budowlany wykorzystuje się powszechnie w produkcji betonu i betonowych prefabrykatów. Jego zadaniem jest zwiększenie trwałości i wytrzymałości mieszanki. Jest też jednym z najważniejszych składników zaprawy murarskiej.
 3. Piasek podsypkowy gatunek II sprawdza się podczas zasypywania fundamentów i wykopów. Jest właściwym wyborem, gdy chcesz wyrównać teren albo postawić chodnik, ścieżkę lub podjazd, bo świetnie stabilizuje płytki i kostki chodnikowe.

Żwiry – zobacz ofertę żwiru składu budowlanego Gębala

Żwiry najczęściej wykorzystuje się do celów dekoracyjnych i budowlanych, np. do wylewek betonowych. W naszym składzie budowlanym Bielsko znajdziesz cztery rodzaje żwiru:

 1. Żwir o średnicy od 2 do 8 mm, który ze względu na małe rozmiary stosuje m.in. w produkcji krawężników i małej architektury. Można wykorzystać go także do dekoracji ogródka.
 2. Żwir 8–16 mm jest kruszywem budowlanym, który często stosuje się w wylewkach betonowych. Jest niezastąpiony do prac w ogrodzie, np. do drenażu i melioracji.
 3. Żwir 16–32 mm jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego często wykorzystuje się go m.in. do stworzenia opaski odwadniającej wokół domu lub obsypania rur drenarskich.
 4. Żwir 32–64 mm ma wyjątkowe walory dekoracyjne. Możesz wykorzystać je w ogrodzie albo do dekoracji alejki prowadzącej do drzwi wejściowych do domu.

Kruszywa dolomitowe Bielsko – kruszywa w składzie budowlanym Bielsko

Dolomitowe kruszywa budowlane Bielsko są chętnie wykorzystywane w trakcie prac na placach budowy i do utwardzania nawierzchni. W składzie budowlanym Gębala do wyboru masz:

 1. Grys 2–8 mm jest chętnie stosowany w ogrodach i na skalniakach, a także jako podbudowa pod różne nawierzchnie z kostki brukowej.
 2. Kliniec 6–20 mm może być m.in. wypełnieniem asfaltowych dróg i materiałem utwardzającym grząskie drogi.
 3. Kliniec 16–31,5 mm charakteryzuje trwałość, dlatego jest właściwym kruszywem budowlanym w miejscach o silnym natężeniu ruchu. Używa się go m.in. do naprawy dróg i utwardzania nawierzchni, a także w ceramice, hydroizolacji i wiertnictwie.
 4. Tłuczeń 31,5–63 mm powstaje w trakcie pierwszego tłuczenia skał gruboziarnistych. Wykorzystuje się go np. na drogach i w kolejnictwie, a także do utwardzania placów i parkingów.
 5. Kamień łamany 120–350 mm jest odporny na działanie wody. Stosuje się go np. do wzmacniania nabrzeży oraz regulacji koryt rzek i cieków wodnych. To też składnik fundamentów i murów oporowych.
 6. Kamień łamany 150–500 mm charakteryzują duże walory dekoracyjne oraz szerokie zastosowanie w inżynierii drogowej i kolejowej. Może wypełniać fundamenty.
 7. Kamień hydrotechniczny 500–1000 mm – duże kruszywo wykorzystywane do prac ziemnych, np. stabilizacji zboczy, oraz w inżynierii lądowej i wodnej.

Mieszanki kruszyw budowlanych – selekcja i jakość

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego kruszywa budowlanego, warto poznać cechy i zastosowanie mieszanek:

 1. Mieszanka wysiewka 0–4 mm, czyli mechanicznie rozdrobnione kruszywo, przeznaczone przede wszystkim do prac budowlanych, powierzchniowych i drogowych.
 2. Mieszanka 0–31,5 mm jest ostrokrawędzistą mieszaniną piasku i żwiru, która sprawdza się w trakcie budowy dróg gruntowych i wewnątrz lasów.
 3. Mieszanka 0–63 mm nadaje się do utwardzania nawierzchni, a także do podbudowy dróg i budowy dróg leśnych wewnętrznych.
 4. Mieszanka do gabionów jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne, dlatego chętnie wykorzystuje się ją jako wypełnienie ogrodzeń i do małej architektury ogrodowej, np. ławek czy kwietników.
 5. Pospółka to sypka mieszanka żwiru i piasku, którą cechują doskonałe właściwości filtracyjne i mechaniczne. Wyróżnia ją również nośność i wysokie zagęszczenie, dlatego jest powszechnie stosowana w budownictwie.

Skład budowlany Bielsko – wysoka jakość kruszyw budowlanych

Bogaty wybór kruszywa budowlanego i jego mieszanek to nie jedyny wyróżnik składu budowlanego Bielsko. Nasz firma to zgrany zespół fachowców, którzy zapewniają doradztwo i specjalistyczną obsługę klienta na najwyższym poziomie. Oferujemy materiały doskonałej jakości, a zlecenia realizujemy zawsze na czas. Zapraszamy do zapoznania się z naszą firmą i ofertą!