Kruszywa budowlane do fundamentów i budowy domu – czego użyć?

Kruszywa budowlane do fundamentów i budowy domu - czego użyć?

Spis treści:

Niezbędnym materiałem na placu każdej budowy są bez wątpienia kruszywa budowlane. Wykorzystuje się je na różnych etapach budowy domu bądź inwestycji. Odpowiedni dobór kruszywa bez wątpienia ma kluczowy wpływ na jakość i wytrzymałość danej konstrukcji. Dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiedni skład budowlany, który dostarczy nam wysokiej jakości kruszywa budowlane. Pamiętajmy, że skład budowlany może na nasze życzenie, realizować dostawy partiami w określonych terminach, co znacznie ułatwi nam magazynowanie tych materiałów.

Zanim przystąpisz do budowy – informację o  kruszywie budowlanym

Materiały takie jak żwir, piasek czy pospółka to kruszywa budowlane, które są najczęściej wykorzystywanymi materiałami do budowy. Zanim przystąpimy do wyboru kruszywa, najpierw warto dowiedzieć się więcej o ich właściwościach oraz podziale. Kruszywa budowlane dzielimy w zależności od wielkości ziaren na:

 • Drobne: takie jak piasek czy miał, których ziarna nie przekraczają 4 mm
 • Grube: takie jak żwir, grys czy tłuczeń, które zawierają ziarna od 4 do 63 mm
 • Bardzo grube: takie jak kamień łamany, w którym wielkość ziaren to przedział od 63 do 250 mm

Istnieje również podział na frakcje, który pozwala  jeszcze dokładniej określić wielkość ziaren danego kruszywa. W tym celu wybrany materiał przesiewa się przez sita o odpowiednim wymiarze oczek. Mieszanki, które składają się z dwóch lub więcej frakcji nazywamy mieszankami wielofrakcyjnymi. Ich dobór nie jest przypadkowy, ponieważ należy zachować odpowiednie proporcje mieszanki.

Czym zasypać fundamenty? Piasek do fundamentów

Na samym dole wykopu najlepiej jest wykorzystać warstwę kruszywa przepuszczalnego. Najlepiej sprawdzi się do tego pospółka lub tłuczeń – podłoże wykonane z wymieniowych kruszyw będzie mocne i zapewni dobrą filtrację.

Żwir – kruszywa budowlane Bielsko

W składzie budowlanym Gębala posiadamy żwir w rozmiarach od 2-8m do nawet 32-64mm. Żwir może stanowić  element mieszanki pospółki lub być jedną z warstw przygotowujących podłożę. Żwiru używa się również do przygotowania mieszanki betonowej na fundamenty lub strop.

Pospółka – materiały budowlane Bielsko

Do budowy fundamentów najlepiej jest użyć zasypki przepuszczalnej, dlatego na spód wykopu zaleca się ułożyć warstwę pospółki.  Jest to naturalna mieszanka żwiru i piasku. Pospółka to mocne i zapewniające dobrą filtrację podłoże, na którym kładzie się warstwowo piasek. Kolejne warstwy powinny mieć grubość 20-30 cm. Przedział grubości ziaren pospółki to 0,075 do 63 mm, a ilość grubego kruszywa w spółce powinna być na poziomie 10 – 50%.

Potrzebujesz materiałów budowlanych wysokiej jakości? Sprawdź skład budowlany Bielsko -> GĘBALA! Posiadamy materiały od najlepszych producentów – Zapraszamy!

Zastosowanie piasku budowlanego – skład budowlany Bielsko

Piasek budowlany stał się niezwykle ważnym elementem w budownictwie. Jest nie tylko produktem samym w sobie, ale również składowym innych materiałów budowlanych. Możemy sobie zdawać sprawy z wielu funkcjonalności oraz zastosowań piasku – wykorzystuje się je do wykonania:

 • zapraw murarskich lub tynkarskich
 • mieszanki betonowej
 • drenażu wokół fundamentów
 • podkładów pod płytę betonową podłogi na gruncie
 • tarasów na gruncie
 • podbudowy pod podjazdy, ścieżki i nawierzchnie
 • opaski wokół cokołu domu
 • ścieżek ogrodowych

Piasek do mieszanki betonowej, zapraw murarskich i tynkarskich

Około 80% masy wszystkich składników mieszanki betonowej stanowi właśnie kruszywo. Najlepszą mieszankę betonową uzyskamy z odpowiednio dobranej ilości piasku i żwiru. Dobrze dopasowane proporcje kruszywa mają wpływ na jakość betonu. Piasek, który jest surowcem o mniejszej wytrzymałości, wypełnia szczeliny między grubym kruszywem. Żwir będący materiałem wytrzymalszym, doskonale przenosi obciążenia.

Każda faktura, którą chcemy finalnie otrzymać, musi mieć odpowiednie uziarnienie zaprawy. Najdrobniejsze kruszywo, czyli piasek kwarcowy, wykorzystamy do zaprawy, na którą chcemy położyć gładź. Do zapraw na posadzkę wybieramy drobne ziarna o wielkości do 0,5 mm (np. piasek 0-2 mm płukany). Z kolei do zapraw na tynk wewnętrzny, uziarnienie powinno być do 1 mm. Zaprawy murarskie i podstawowy narzut to już kruszywo o wielkości do 2 mm. Z grubszego piasku o ziarnie 2-4 mm. przygotujemy obrzutkę na ceramice bądź betonie komórkowym. Tynki cementowo-wapienne wymagają do wykonania zaprawy dwóch bądź trzech rodzajów kruszywa budowlanego.

Kruszywa budowlane najwyższej jakości – skład budowlany Bielsko

Gdy już mamy odpowiednio przygotowany plan budowy, można zacząć zamawianie materiałów budowlanych. W składzie budowlanym Gębala dysponujemy szeroką gamą wysokiej jakości surowców oraz kruszyw budowlanych. W swojej ofercie posiadamy materiały budowlane do wykańczania wnętrz, elewacji, budowy dachu, kruszywa budowlane oraz wiele więcej. Warto mieć na uwadze, że odpowiedni dobór materiałów budowlanych jest gwarancją solidnie wykonanej budowy. Szeroki wybór asortymentu oraz świetna znajomość branży budowlanej sprawia, że skład budowlany Gębala wyróżnia się spośród innych dostawców materiałów budowlanych. Poznaj naszą ofertę!

Sprawdź również inne artykuły: